Styl inwestowania.
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Styl inwestowania

Poruszałem już kiedyś na blogu kwestię idealnego systemu inwestowania. Pisałem wtedy o niezliczonej ilości książek, szkoleń czy kursów oferowanych inwestorom celem przedstawienia im różnych metod inwestowania.

Czy warto korzystać z takich form zdobywania wiedzy? Oczywiście, że warto poszerzać swoją wiedzę. Czy istnieje idealny system inwestowania? Pewnie większość z Państwa jest przekonanych, że nie ma czegoś takiego. A jednak uważam, że jest – idealny dla każdego z osobna system, styl inwestowania. To wypracowane indywidualnie podejście do rynku pasujące do cech osobowości, nastawienia i oczekiwań inwestora. Stosowanie takiego stylu ogranicza do minimum wiele negatywnych konsekwencji udziału w zmaganiach z rynkiem.

Nie istnieje ogólnie dostępny system czy styl inwestowania, który będzie pasować do wszystkich. Taki sposób na zachowanie na rynku trzeba indywidualnie wypracować. Można tego dokonać na podstawie zdobytej wiedzy, doświadczenia, ale też poprzez poznanie samego siebie. Co więcej każdy rynek jest dynamiczny i taką metodę trzeba na bieżąco aktualizować. Muszę w niej jednak być cechy stałe, które będą fundamentem naszego działania. Takie trwałe podłoże powinny stanowić nasze zasoby, a więc wszystko to co daje nam przewagę na rynku.

W jaki sposób opracować taki indywidualny styl inwestowania?

Po pierwsze trzeba określić motywacje jakimi się kierujemy podejmując działalność inwestycyjną. Czy jest to wizja wolności finansowej? Czy może droga to osiągnięcia bezpieczeństwa finansowego? A może po prostu chęć odczuwania emocji, które przecież towarzyszą rynkom finansowym? A może zupełnie coś innego? Każdy z nas jest inny i posiada inne motywacje do działania i w tym punkcie warto przemyśleć czym się kierujemy podejmując zmagania z rynkiem.

Po drugie należy określić swoje mocne strony, odnaleźć własne atuty czyli miejsca w których jesteśmy najlepsi. Obszar w którym osiągniemy naturalną przewagę nad innymi uczestnikami rynku.

Po trzecie warto połączyć sposób inwestowania z zainteresowaniami, a więc obszary w inwestowaniu które są nam najbardziej bliskie i dla nas najbardziej pasjonujące.

I po czwarte należy zweryfikować, na ile dotychczasowe wyniki wskazują na to, czy aktualny styl inwestowania jest właściwy, a więc np. jakiego typu inwestycje czy metody inwestowania przynosiły dotychczas najlepsze wyniki.

Ponadto warto również sprawdzić czy posiadamy pewne predyspozycje do bycia inwestorem, a więc jaka jest nasza szybkość podejmowania decyzji, umiejętność analitycznego myślenia, szybkość przetwarzania informacji, skłonność do podejmowania ryzyka, równowaga emocjonalna. Określenie powyższych cech pozwoli na lepszy wybór odpowiedniego stylu inwestowania.

Znalezienie odpowiedniego sposobu inwestowania to niejako wypadkowa osiągniętych dotychczas postępów, umiejętności zbierania informacji zwrotnych, doświadczenia, wiedzy i predyspozycji indywidualnych.

Powyżej opisana droga do określenia indywidualnego stylu inwestowania, który będzie najbardziej do nas dopasowany nie jest łatwa. Wymaga wielu analiz, refleksji i wewnętrznego przepracowania. Oczywiście wskazana jest tutaj pomoc psychologa, który znacznie przyśpieszy ten proces i uczyni go bardziej trafnym. Psycholog wykorzystując narzędzia jakimi dysponuje np. wywiad, obserwację, różne testy jest w stanie określić na ile nasza osobowość, style zachowania czy predyspozycje są zgodne z tym w jaki sposób zamierzamy inwestować. Samo odkrycie idealnego dla nas sposobu inwestowania nie kończy tego procesu, gdyż wymaga ona stałego aktualizowania do zmieniających się warunków i zmieniających się nas samych. Podsumowując, problemem nie jest czy dany styl inwestowania jest dobry, tylko czy ten styl będzie dobry dla Ciebie.

Piotr Makowiec

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

O autorze

PM

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przez PsychologiaInwestowania.pl Realizacja ContentNinja.pl