Projektowanie systemu inwestycyjnego.
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Projektowanie systemu inwestycyjnego.

System inwestycyjny to zestaw określonych zasad inwestowania, które umożliwiają pewne zapanowanie nad emocjami związanych z podjęciem inwestycji, oraz dojście do głosu z góry określonych reguł inwestowania. Inwestowanie przy pomocy systemu inwestycyjnego umożliwia przemyślane dokonywanie transakcji – decyzje o zakupie oraz sprzedaży walorów są podejmowane według zasad systemu, a nie na podstawie naszych chwilowych przekonań, odczuć czy emocji.

W tym artykule przedstawię główne założenia tworzenia indywidualnego systemu inwestycyjnego od strony psychologii inwestowania. Ekonomiczne zasady tworzenia takiego systemu opiszę w jednym kolejnych wpisów. Określenie predyspozycji psychologicznych będzie niejako determinowało wybór ekonomicznego systemu inwestycyjnego. Tylko połączenie sztywnych reguł ekonomicznych z podejściem psychologicznym do osoby mającej korzystać z systemu daje szansę na satysfakcjonujący wynik. Poniżej przedstawię kilka kryteriów, które powinny być brane pod uwagę, projektując system.

  • Poznanie własnej osobowości.

Projektowanie systemu według którego będziemy inwestować środki finansowe powinno rozpocząć się od poznania własnej osobowości. Tylko pasujący do nas sposób inwestowania ma szansę na przyniesienie satysfakcjonujących efektów. Wiele razy na blogu wspominałem, że właściwym jest przed jakimkolwiek podjęciem inwestycji skorzystanie z  konsultacji psychologicznych w celu określenia naszych cech osobowości.

  • Określenie celów.

Poznając siebie, można też określić swoje cele i dopasować do nich swój system. Bez określonego celu nie będziemy wiedzieli dokąd zmierzamy, a przez to bardzo trudno będzie ocenić poziom efektywności z podjętych kroków. Oczekiwana stopa zwrotu z inwestycji to tylko jeden z elementów wpływających na stopniowanie wyniku z inwestycji. Nie mniej istotne wydają się tutaj wewnętrzna satysfakcja oraz ograniczenie kosztów psychologicznych działalności inwestycyjnej.

  • Określenie naszych przekonań.

Określenie naszych przekonań na temat rynku na którym podejmujemy inwestycję jest kluczowe w planowaniu systemu inwestycyjnego. To na podstawie naszych przekonań, które przecież wynikają z cech osobowości ostatecznie podejmujemy decyzje. Konsultacje psychologiczne pomogą również w ocenie jaka jest nasza skłonność do ryzyka, co przy tak zmiennej działalności jaką jest inwestowanie jest bardzo ważne.

  • Ustalenie własnych możliwości.

Ustalenie własnych możliwości pozwala na zastanowienie się nad tym, jakimi zasobami w tej chwili dysponujemy. Warto przemyśleć te kilka podstawowych kwestii, tak aby nie porywać się z motyką na słońce. To jakie mamy przeświadczenie na temat rynku, jakim kapitałem dysponujemy, ile czasu zamierzamy poświęcić na działalność inwestycyjną, jaka jest nasza perspektywa inwestycyjna oraz jaką posiadamy wiedzę na temat rynku i samego inwestowania jest kwestią podstawową w określaniu zasad indywidualnego systemu spekulacyjnego.

  • Łatwość w stosowaniu.

Powinno się również zadać sobie pytanie jakie inne kryteria ma spełnić system aby było łatwo z niego korzystać. Określamy czy jest w pełni dla nas zrozumiały, czy jasno określa sposoby zachowania w różnych sytuacjach rynkowych i czy po prostu do jego specyfika do nas pasuje?

Zapewne przeanalizowanie wszystkich powyższych kwestii i ustalenie reguł systemu doprowadzi nas do przekonania, że pewne nasze zachowania należy zmienić lub dostosować do nowych zasad. Pierwszym krokiem w takim procesie jest uświadomienie sobie motywacji do zmiany zachowania. Precyzyjne formułowanie swoich potrzeb i określenie ich motywacyjnej funkcji jest bardzo istotne na tym etapie. Zmiana zachowania nie jest procesem biernym wymaga ciągłej koncentracji i zaangażowania, dlatego konieczne jest oparcie go na naszych wewnętrznych dążeniach.

Czytając powyższy wpis zapewne cześć z Państwa zastanawia się, czy przedstawione reguły można określić i wprowadzić samemu. Tak można, ale będzie to z pewnością o wiele trudniejsze i będzie zajmowało więcej czasu niż skorzystanie z pomocy specjalistów. Bez pomocy osób znających całościowo problematykę jesteśmy dodatkowo narażeni na popełnianie błędów, a te na rynkach inwestycyjnych po prostu kosztują.

Zgodnie z zapowiedziami przygotowałem dla Państwa narzędzie, które pomoże w procesie określania indywidualnego profilu a w konsekwencji indywidualnego systemu inwestycyjnego. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami na stornie: http://psychologiainwestowania.pl/badanie-profilu/.

Piotr Makowiec

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

O autorze

PM

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przez PsychologiaInwestowania.pl Realizacja ContentNinja.pl