Overtrading.
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Overtrading.

Overtrading to zachowanie, które pojawia się nie tylko u mniej doświadczonych uczestników rynków, ale także u bardziej obytych z rynkami inwestorów. Zjawisko to w zdecydowanej większości przypadków prowadzi do strat. Overtrading jest jednym z najczęstszych i najbardziej kosztownych złych nawyków jakich doświadczają inwestorzy.

Na czym on polega? Jak sama nazwa wskazuje – na tzw. przetrejdowaniu, czyli na zawieraniu zbyt dużej ilości transakcji.

Indywidualana działalność inwestycyjna idąca w kierunku podejmowania sporej liczby inwestycji to zdecydowanie zła droga, prowadząca do utraty kapitału i pojawiającej się stopniowo niechęci do rynku.

Overtrading to również otwieranie zbyt dużych pozycji w stosunku do posiadanego kapitału. Ryzykowanie zbyt dużego kapitału w stosunku do kapitału zgromadzonego to zdecydowanie duży błąd, którego należy unikać. Najlepszym sposobem zarządzania kapitałem jest oczywiście dywersyfikacja i nieangażowanie w działalność inwestycyjną całego zgromadzonego kapitału.

Overtrading widoczny jest także w sytuacji otwierania zbyt wielu transakcji jednocześnie. Chodzi tu o przypadek, otwierania kilku inwestycji jednocześnie na różnych instrumentach. To nie jest najlepsze rozwiązanie, gdyż mamy zbyt dużo zmiennych do obserwowania. Nad wieloma inwestycjami zdecydowanie trudniej jest zapanować, co rodzi wiele niebezpieczeństw.

Poza tym overtrading jest bardzo niebezpieczny dla naszej psychiki. Zbyt duże zaangażowanie kapitałowe oraz zbyt szybko i często podejmowane decyzje inwestycyjne są bardzo obciążające. Każdy inwestor i w ogóle każdy człowiek ma ograniczoną możliwość przetwarzania danych i ograniczoną wytrzymałość na stres.

Niekorzystnym efektem overtradingu mogą być również utracone potencjalne zyski inwestycyjne. Angażując kapitał w nieprzemyślane inwestycje możemy pozbawić się możliwości zainwestowania w instrument, który w danym czasie może okazać się dużo bardziej atrakcyjny.

Główną przyczyną overtradingu jest brak strategii inwestycyjnej. Brak ściśle określonego planu inwestycyjnego polegającego na wcześniejszym przygotowaniu do tej aktywności, to duży błąd powodujący chaos w naszych działaniach.

Bardzo często jedną z przyczyn overtradingu jest chęć odrobienia strat. Z taką sytuacją mamy do czynienia gdy inwestor po poniesionej stracie chce się szybko odegrać na rynku i na siłę szuka kolejnej okazji inwestycyjnej. Jego działanie motywowane jest jedynie chęcią szybkiego zniwelowania konsekwencji poprzedniej inwestycji, przeważnie z pominięciem jakiejkolwiek strategii. W takiej sytuacji jedyną właściwą reakcja powinna być pewna refleksja, zrobienie sobie przerwy od inwestowania. Spojrzenie na całą sytuację z boku, z obiektywizmem i po wyciszeniu emocji wydaje się najwłaściwszym rozwiązaniem.

Kolejną z przyczyn podejmowania zbyt wielu inwestycji jest potrzeba pilnego zarobienia pieniędzy. Desperackie próby pomnożenia kapitału w sytuacji konieczności wypracowania zysku to bardzo niebezpieczne działanie na rynku. Inwestowania nie wolno traktować jako środka zaspokajania bieżących potrzeb, wyklucza to bowiem jakiekolwiek planowanie inwestycji, gdyż w tym przypadku to aktualne potrzeby są motorem do naszych działań. Należy trzymać się swojej strategii i ustalonego modelu działania, które to powinny być oderwane od bieżących finansów.

Wielu, szczególnie mniej doświadczonych inwestorów, uważa, że wyższa intensywność, czyli więcej zawieranych transakcji i dłuższy czas spędzany nad analizą wykresów i danych, prowadzi do większych zysków. Nadmierny entuzjazm i przekonanie o własnej nieomylności prowadzi do szybkiej porażki. Niedoświadczeni inwestorzy chcą zarobić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie i zawierają właśnie zbyt wiele transakcji. Są oni przekonani, że większa aktywność pozwoli osiągać większe zyski. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, jedna z nich leży w naszej psychice, która nieodłącznie towarzyszy inwestorom przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Zachłanność jest jednym z największych wrogów inwestora.

Kolejną kwestią, która przyczynia się do overtradingu jest dostęp do bardzo dużej liczby instrumentów. Brokerzy oferują ich naprawdę mnóstwo, a niektóre rynki charakteryzuje się również tym, że są otwarte całą dobę. Jest to kolejny czynnik, który stwarza wiele możliwości inwestycyjnych każdego dnia. Dostępność rynków wyzwala w inwestorach poszukiwaczy okazji. Takie wymuszone transakcje bardzo często przynoszą stratę.

Uczucie znudzenia, brak ekscytacji to również bardzo częsty powód wchodzenia na rynek zbyt szybko, zbyt często i bez wcześniejszej analizy. Chęć poczucia emocji jakie daje inwestowanie i nieumiejętne zarządzanie własną psychiką nie może być powodem to zawierania transakcji inwestycyjnych. Inwestowanie powinno się cechować profesjonalnym podejściem, uporządkowanym stylem działania a nie chwilową potrzebą poczucia emocji.

Jak zapobiegać overtradingowi? Podstawą jest oczywiście stworzenie strategii inwestycyjnej. Strategia inwestycyjna to jednak zdecydowanie nie wszystko. Pozostaje jeszcze sprawa umiejętności trzymania się tej strategii, co jest w mojej opinii dużo trudniejsze. Jeśli inwestor nie będzie potrafił trzymać się swojej strategii inwestycyjnej, to nie żadnych szans na rynkach finansowych. W wielu przypadkach najlepszym pomysłem na inwestowanie jest brak inwestowania. Jeżeli zaczyna się podchodzić do rynku emocjonalnie to znaczy, że istnieje duża szansa na popełnienie błędu. Inwestowanie to wyrafinowana gra polegająca na cierpliwości. Overtrading jest pochodną emocji, a strategia inwestycyjna służy temu, aby tych emocji unikać. Najtrudniejsze tutaj wydaje się właśnie trzymanie się tych zasad i tutaj jest rola dla psychologa, który pomoże inwestorowi w tym procesie.

Należy stworzyć własną strategię, zgodną z własnymi predyspozycjami psychologicznymi, stale ją dopracowywać i nie zapominać o jej podstawowych założeniach. Warto zdawać sobie sprawę z własnych słabości i umieć przestać inwestować  w momencie gdy pojawi się w nas zbyt dużo emocji.

Tak jak już wspomniałem, nie można przy tym oczywiście ryzykować całego posiadanego kapitału w pojedynczej transakcji, należy również ograniczyć liczbę samych transakcji.

Po dużym zysku bądź stracie należy zrobić sobie przerwę od inwestowania. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku często pojawia się chęć kontynuowania inwestowania, a poddawanie się temu uczuciu wcześniej czy później doprowadzi inwestora do dużych strat.

Prostota w inwestowania to kolejny czynnik ograniczający zbytnią chęć podejmowania działalności inwestycyjnej. Zbytnie zaangażowanie w analizę rynków, wskaźników czy wykresów wprowadza niepotrzebny chaos czasami ukazuje fałszywe sygnały. Przez spowolnienie działania, ograniczenie zbędnych informacji można równie rzetelnie planować inwestowanie. Inwestowanie to zdecydowanie przedsięwzięcie długoterminowe a długoterminowa perspektywa pozwoli zobaczyć moc podejścia “mniej znaczy więcej”.

Jednak bez odpowiedniej zmiany mentalnej, te wszystkie próby zapanowania nad overtradingiem raczej się nie powiodą. Warto wyobrazić sobie gdzie chciałoby się być za kilka lat i jaka droga może do tego doprowadzić. Wtedy łatwiej przyjąć perspektywę stabilnego wypracowywania zysków i koncentrowania się na procesie niż na chwilowych okazjach rynkowych.

Rynkami finansowymi rządzą emocje, a te z kolei pochodzą od inwestorów. Próba opanowania overtradingu jest trudna, gdyż zagrożenia wynikają z naszych uwarunkowań psychologicznych. Chcąc osiągnąć sukces na rynku nie można pozwolić, żeby naszymi decyzjami rządziła nasza emocjonalność. Każdy inwestor powinien wypracować indywidualny system inwestowania i określić jego sztywne założenia i reguły. Wszelkie parametry powinny być dostosowane do jego cech osobowości oraz do celów, jakie chce osiągnąć. Następnie na każdym etapie powinien postępować według tych zaleceń, a w miarę rozwoju dokonywać korekt w stylu inwestowania. W tym procesie rola psychologa wydaje się niezastąpiona, gdyż taka pomoc znaczenie ten proces przyspieszy i ograniczy zagrożenia.

Piotr Makowiec

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

O autorze

PM

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przez PsychologiaInwestowania.pl Realizacja ContentNinja.pl