Jakim typem inwestora jesteś ?
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

„Ekonomista może próbować ignorować psychologię, ale w żadnym wypadku nie uda mu się zignorować ludzkiej natury” J.M. Clark

Czytając literaturę na temat psychologii inwestowania czy finansów behawioralnych, co jakiś czas napotykam na próby skategoryzowania inwestorów. Autorzy takich prób przeważnie przedstawiają opisy kilku typów inwestorów. Celem czytelnika jest po zapoznaniu się z danymi cechami grupy  i przypasowanie siebie do danego typu inwestora.  Co bardzo istotne są to z góry narzucone sztywne podziały.

Problem w tym, że zapewne wielu inwestorów odnajduje swoje cechy w kilku grupach…

Podziały te bardzo często przypominają mi opisy jakie możemy spotkać w klasycznym horoskopie. Przedstawione jest kilka znaków zodiaku, odnajdujemy swój i już wiemy jakimi ludźmi jesteśmy i co nasz czeka w przyszłości…

Grupy inwestorów tworzone są na podstawie… no właśnie nie wiem czego… Autor takiego podziału przeważnie tworzy kilka grup, którym dosyć swobodnie przypisuje pewne cechy. Po takiej lekturze powinniśmy już widzieć kim jesteśmy na rynku a co gorsza jak powinniśmy zachowywać aby osiągnąć sukces. Przedstawione są nasze słabe i mocne strony oraz podjęta jest próba wskazania właściwej drogi (instrumentów finansowych czy zmiany naszego zachowania) aby poprawić nasze wyniki.

Grupy te opisywane są na podstawie różnic w kilku aspektach związanych z podejmowaniem decyzji inwestycyjnych. I tak mamy do czynienia z kategoryzowaniem na grupy pod względem m.in. akceptacji do ryzyka, horyzontu czasowego inwestycji, działaniem z trendem lub wbrew niemu, sposobu analizowania danych, oczekiwanego efektu i satysfakcji itd. Grupom tym przypisywane są też często chwytliwe nazwy w postaci np. „niezależny myśliciel” czy „pewny siebie przywódca” itp.

Czy naprawdę na podstawie jedynie samooceny i przedstawieniu nam kilku proponowanych grup możemy tak klasyfikować wszystkich inwestorów ?!

Dlaczego tak mało jest indywidualnego podejścia do inwestora, do jego cech psychologicznych, do jego temperamentu ? Przecież nie da się z góry podzielić wszystkich inwestorów na kilka grup i z automatu przydzielić im odpowiednie narzędzia finansowe czy nakłaniać do danego zachowania.

Opowiadając na pytanie z tytułu wpisu… Jakim typem inwestora jesteś ? Odpowiedź powinna brzmieć – jedynym niepowtarzalnym.

Oczywiście rozumiem, że na rynku pewne zachowania są powtarzalne, działają pewne schematy ale nie zmienia to faktu, że brak jest indywidulanego spojrzenia na konkretnego inwestora jako człowieka, który działa pod wpływem emocji w określonym środowisku. Taka indywidulana strategia inwestycyjna powinna być tak opracowana, że bierze się pod uwagę  indywidulane cechy inwestora, jego osobowość i sytuację w której funkcjonuje.

Bez tego wszystkie te próby doradzania poprzez przypisywanie naszego działania do odpowiedniej z góry narzuconej grupy jest niczym innym jak czytaniem horoskopu… i to słabego.

Piotr Makowiec

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

O autorze

PM

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przez PsychologiaInwestowania.pl Realizacja ContentNinja.pl