Jaki jest Twój profil inwestycyjny?
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Jaki jest Twój profil inwestycyjny?

Szanowni Państwo,

od przeszło roku tego prowadzę bloga i przez ten czas otrzymałem bardzo wiele zapytań, o to w jaki sposób sprawdzić własne predyspozycje do inwestowania, a przez to określić indywidualny profil inwestycyjny. Wielokrotnie podkreślałem, że stworzenie takiego opisu powinno wiązać się z indywidualnym podejściem do inwestora biorąc pod uwagę zarówno jego wiedzę, możliwości ekonomiczne jak i wyposażenie psychiczne. Szczególnie podkreślałem rolę czynników psychologicznych jako tych determinujących ostateczny efekt inwestycji. Dla inwestora taki profil inwestycyjny powinien być niczym drogowskaz bez którego trudno o sukces w inwestycjach. Tworząc profil inwestycyjny należy określić preferowany dla danego inwestora cel inwestycji, czas jej trwania, sprawdzić poziom wiedzy na temat rynków finansowych, zweryfikować sytuację finansową oraz wyznaczyć akceptowany poziom ryzyka, a także określić najważniejsze czynniki psychologiczne kierujące jego zachowaniem. Badanie psychologiczne w tym procesie ma na celu określenie uwarunkowań wewnętrznych, które będą miały wpływ na funkcjonowanie inwestora na każdym etapie inwestycji.

Określenie profilu inwestycyjnego jest zatem punktem wyjścia do doboru odpowiedniej strategii inwestycyjnej. Umożliwia indywidualne ustalenie, jaka część aktywów powinna zostać zainwestowana, jakie instrumenty finansowe są najbardziej dopasowane, a także jakie inwestycje nie powinny być w ogóle podejmowane. Pomaga również w przygotowaniu się na odpowiednie reakcje będące konsekwencją ciągłych zmian na rynku. Dobrze opisany profil inwestycyjny przygotowuje całościowo inwestora do wypracowania kompetencji potrzebnych na każdym etapie inwestycji. Jakiekolwiek błędy na tym etapie mają wprost przełożenie na wynik finansowy inwestycji.

W jednym z pierwszych wpisów na blogu pisałem, że na rynku jest bardzo wiele testów badających profil inwestycyjny. Problem w tym, że są to narzędzia o bardzo wątpliwej jakości. Zostały one stworzone w związku z wymaganiami stawianymi przez dyrektywę MiFID Unii Europejskiej. Zgodnie z jej wymogami prawnymi, każda instytucja finansowa jest zobligowana zbadać profil inwestycyjny klienta przed sprzedażą produktu związanego z ryzykiem inwestycyjnym. Często ankiety do badania profilu są krótkie i bardzo ogólne, a proces sprawdzania profilu inwestycyjnego zamiast być głównym narzędziem dopasowania inwestycji do klienta, staje się jedynie iluzorycznym działaniem w celu wypełnienia narzuconego obowiązkiem dokumentu, czyli określenia odpowiedniości instrumentu do bardzo hipotetycznych cech klienta.

Opracowałem dla Państwa profesjonalne narzędzie, które służy do określania indywidualnego profilu inwestycyjnego. Badanie takie składa się z dwóch etapów. Pierwsza cześć to kwestionariusz zawierający zweryfikowane w badaniach pytania, natomiast druga część to wywiad psychologiczny będący indywidualną rozmową z psychologiem (czyli ze mną). Po otrzymaniu danych z obu części badania przygotowuję spersonalizowany raport zawierający pełną informację o profilu inwestycyjnym osoby badanej.

Tak całościowe podejście do tematu to pierwsze w Polsce narzędzie do określenia faktycznych predyspozycji inwestycyjnych. Wkrótce w zakładce http://psychologiainwestowania.pl/badanie-profilu/ przedstawię więcej szczegółów.

PM

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

O autorze

PM

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przez PsychologiaInwestowania.pl Realizacja ContentNinja.pl