Dysocjacja.
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Dysocjacja.

Szukając nowych metod pracy nad własnym warsztatem inwestycyjnym warto zastosować dysocjację. W życiu codziennym znajdujemy się w większości w stanie asocjacji, a więc nasze przeżycia odbieramy z perspektywy naszego wewnętrznego funkcjonowania. Codzienne uczucia i przekonania sprawiają wrażenie rzeczywistych. Wykorzystywanie własnej wyobraźni, aby w pewnym sensie opuścić ciało i spojrzeć na siebie i rzeczywistość z innej perspektywy, może dać nam bardzo dużo cennych informacji na temat naszego postępowania. Każdemu z nas zdarza się udzielać rad innym w różnych sytuacjach, a bardzo często gdy znajdziemy się w podobnych okolicznościach, sami jesteśmy jednak bezsilni. Dysocjacja i umiejętność spojrzenia na siebie z zewnątrz pomaga poradzić sobie z tym problemem. W rezultacie znajdujemy interpretacje naszego zachowania i przez to uzyskujemy cenną wiedzę, która może nas wzmocnić.

Proszę wyobrazić sobie, że patrzymy na siebie z zewnątrz i udzielamy tej osobie rad i wskazówek co do bieżącego funkcjonowania. Takie dystansowanie się od własnej perspektywy pozwala na większy obiektywizm, co w takim procesie jak inwestowanie środków pieniężnych jest bardzo istotne.

Jak konkretnie można wykorzystać dysocjację w procesie inwestowania?

Proponuję ćwiczenie w którym wieczorem podsumowujemy nasze działania inwestycyjne z danego dnia, ale właśnie z pozycji osoby patrzącej na nas z boku. Analizujemy wszystkie nasze ruchy jako niezależny obserwator. Proszę wtedy przypomnieć sobie jakie Państwo podejmowali decyzje, jakie działania wcześniej były wykonywane, jakie artykuły czytane, jakie analizy robione, z kim były toczone rozmowy i o czym itp., ale też jakie konkretne działania fizyczne były podejmowane – jak Państwo się zachowywali, co konkretnie robili przed, w trakcie i po aktywności inwestycyjnej. Ma to wyglądać jakby każdy z nas grał w filmie i był w nim głównym aktorem.

Ponieważ taka obserwacja jest czyniona przez osobę z zewnątrz powinna być pozbawiona emocji. Jeżeli tak nie jest, ćwiczenie trzeba powtórzyć i postarać się o maksymalne oddalenie się od własnych przeżyć wewnętrznych tego dnia. Sukces nadejdzie wtedy, gdy będziemy w stanie patrzeć na siebie jak na obcą osobę wykonującą te wszystkie opisane powyżej czynności. Proszę zapisać wszystkie uwagi jakie przyjadą Państwu do głowy podczas tego nietypowego seansu.

Kolejnym krokiem powinna być analiza własnych zachowań i konstruktywna krytyka z pozycji obiektywnego obserwatora. Należy zastanowić się, które z naszych aktywności powinny być poprawione, a które nie wymagają zmiany. Znalezienie błędów w postępowaniu, określenie słabych punktów, ale też dobrych reakcji to podstawa do pogłębionej refleksji, która powinna uzmysłowić nam jaki mamy stan bieżący i co należy poprawić.

Następnie warto ponownie spisać powyższe uwagi i postarać się poprawić błędy przy najbliższej aktywności inwestycyjnej. Regularne powtarzanie tego ćwiczenia sprawi, że samo ćwiczenie będzie łatwiejsze, a efekty z niego wynikające będą bardziej widoczne.

Piotr Makowiec

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

O autorze

PM

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przez PsychologiaInwestowania.pl Realizacja ContentNinja.pl